Hakkımızda2019-03-29T14:11:00+00:00

Eğitimde inovasyon Derneği, Fen, Teknoloji, Matematik ve Mühendislik (FETEMM- STEM) alanları eğitimi konusunda çalışan öğretmenler tarafından Türkiye’de ilk, orta ve lise okullarında, okul süreçlerine bilim ve mühendislik çalışmalarını entegre etmek genel amacıyla kurulmuştur.

Bu bağlamda öğretmen, yönetici, üniversite öğrencileri, öğretim üyeleri, ilk-orta okul ve lise öğrencilerini bir araya getirirken aynı zamanda Türkiye ve Dünya’da endüstri ve teknolojinin gelişmesine katkı sağlayan mühendislik firmaları, mucit ve mühendisleri de oluşturduğu topluluğa dahil etmektedir. Bu birliktelik eğitimin yakın tarihsel sürecinin ve potansiyel geleceğini kapsayacak bir yapı oluşturmaktadır. Öğrenci merkezli eğitim anlayışı sonrasında, eğitim süreçlerini değiştiren Yapılandırmacı Eğitim Felsefesi (Constructivism) devam eden yıllarda FETEMM (STEM) Akımı ile geleceğin mühendisleri öğrenciler ile bugünün endüstriyel ve teknolojik problemlerini buluşturulmuştur. Ülkemizde FETEMM alanında çalışmalar hızla gelişme gösterirken, Dünya çapında gerçekleşen teknolojinin endüstri devrimi yani diğer bir deyişle Endüstri 4.0 etkisini Eğitim 4.0 olarak göstermeye başlamıştır.

Mevcut göstergelere göre eğitimin anlamı ve içeriği değişmiştir. Öğrenciler süreç odaklı öğrenme sürecine dahil olurken, öğrenme topyekun eğitimden bireyselleştirilmiş öğrenme ortamlarına dönüşmektedir. Bu süreçlerde öğrenme içeriği de değişerek teorik süreç yerini günlük yaşamdan örnekler ve mühendislik süreçlerinin uygulanabileceği problemlere bırakmıştır.

Eğitimde İnovasyon Derneği bu değişimleri göz önünde bulundurarak öğretmenlerin ve öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik, eğitim, yarışma, yaz okulu, müfredat çalışmaları, araştırma destek projeleri, çalışma ortamı sağlama gibi çalışmalar yapmaktadır.

Etkinliklerinde fırsat eşitliği sağlamak adına ücretsiz düzenlemeyi ilke edinen derneğimiz, giderlerini sponsorların bağışları ya da hizmet sponsorlukları ile sağlamaktadır. Bu bağlamda çalışmalarında sosyoekonomik ve kültürel olarak dezavantajlı gruplara ulaşmaya çalışan derneğimiz, çalışmalarında kız öğrencilerin mühendislik alanlarında gelişimini destek amaçlı olarak pozitif ayrımcılığı da ön planda tutmaktadır.

Eğitimde İnovasyon Derneği, STEM Alanları eğitiminin en belirgin uygulama alanı ve Eğitim 4.0’ın potansiyel çalışma alanı olarak gördüğümüz robotik ve kodlama ile ilgili olarak VEX ve Robot Education Foundation ile çalışmalarını sürdürmektedir. Bu bağlamda Robot Education Foundation VEX Worlds Competition Event Partner’ı Utku Öztekin desteği ile ulusal ve uluslararası lise grupları için VEX Robotics Competition, ilk ve ortaokul grupları için VEX IQ Challenge turnuvalarını ücretsiz olarak düzenlemektedir. Derneğimiz bu sene İstanbul ve Ankara’da gerçekleşecek resmi uluslararası turnuvalara ek olarak; farklı zamanlarda, İzmir, Adana, Samsun, Bursa gibi bir çok farklı şehirde ulusal robot yarışmalarını düzenliyor olacak.

Derneğimiz için kodlama ve robotik eğitimine verilen önem kadar, kodlama ve robotiğin nasıl öğretileceği ve değerlendirileceği de dernek bünyesinde yapılan çalışmalarda önem arz etmektedir. VEX kitleri ile gerçekleştirilen çalışmalar göz önüne alındığında, turnuvalar eğitim sürecinin bir parçası olarak planlanmaktadır. Robotların sınıf içindeki malzemeler ile üretilmesinin öngörülmesi ve üretimin tamamen öğrenciler tarafından gerçekleştirildiğinden emin olunan değerlendirme süreci Türkiye’de robotik ve kodlama eğitiminin yaygınlaştırılması yönünde çalışmalarımızda belirlediğimiz ilkeleri destekler niteliktedir.

 

2017 – 2018 Eğitim Öğretim yılı dahilinde Eğitimde İnovasyon Derneği’nin gerçekleştirdiği etkinlikler:

STEM & Makers fest/expo Türkiye 2017 Ankara
GESS Turkey
Fatih ETZ
Eğitimde Gelecek Konferansı
Kocaeli Bilişim Fuarı
İnovasyon Haftası & Born Global
Maker Faire
STEM & Makers fest/expo 2017 Konya

Öğretmen Eğitimleri (Her Eğitim 25 Öğretmen Kontenjanı İle gerçekleştirilmiştir.)

 1. Doğa Koleji, VEX EDR Eğitimi
 2. Yeşilyurt Açı Koleji, VEX IQ Eğitimi
 3. İnegöl Okyaus Koleji, VEX IQ Eğitimi
 4. Eskişehir Çağdaş Koleji, VEX IQ Eğitimi
 5. 15 Aralık 2017 : Bursa Doğa Koleji, VEX IQ Eğitimi
 6. 16-17 Aralık 2017 Kodlamanisa işbirliği ile Manisa Ümmehan Elginkan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi, VEX IQ Eğitimi (2 gün)
 7. 18 Aralık 2017 : İzmir Denge Okulları, VEX IQ Eğitimi

[/et_pb_blurb][et_pb_text admin_label=”Text” _builder_version=”3.0.47″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”]

2017 – 2018 Eğitim Öğretim Yılı dahilinde tarihi kesinleşmiş etkinliklerimiz

 • 16 Aralık Türkiye VEX EDR Takımları Buluşması – Bahçeşehir Koleji
 • 13 Ocak Eğitimde Inovasyon Derneği VEX Ringmaster Robot Yarışması : Istanbul
 • 24 Şubat VEX Worlds Turkey National Championship : İstanbul
 • 23 Nisan VEX Worlds Turkey Robotics Competition: Ankara
 • Inovasyon Derneği VEX Ringmaster Robot Yarışması : Samsun
 • Inovasyon Derneği VEX Ringmaster Robot Yarışması : Bursa
 • Inovasyon Derneği VEX Ringmaster Robot Yarışması : İzmir

Tarihi kesinleşmiş etkinlerimiz haricinde bir çok farklı şehirde, Eğitimde Inovasyon Derneği VEX Yarışmaları düzenlenmesi yönünde çalışmalar devam etmektedir.

Robot etkinlikleri ile öğrencileri bir araya getirmenin haricinde, derneğimizde güncel olarak projelendirmeleri devam eden VEX Yaz Okulu Kodlama ve Robotik Kampı, Müfredat Çalıştayı, Çocuk Alarmı Projesi, Bilimsel Araştırma Destek Fonu çalışması gibi bir çok farklı çalışmanın projeleri hazırlanmaktadır. Alanında desteğe ihtiyaç duyan fikir sahibi öğretmenlerin projelerini gerçekleştirebilecekleri ortamı yaratma yönünde çalışmalar da yapılmaktadır.

Devam eden çalışmalarımız ile güncellenen bilgileri sosyal medya kanallarımızdan ve web sitemizden takip edebilirsiniz.

 

X