Mühendislik Defteri2018-09-22T21:46:03+00:00

Engineering Design Notebook (Mühendislik Defteri)

Engineering design notebook (Mühendislik Tasarım Defteri) VEX Robotics Competition ve VEX IQ Challenge turnuvalarında mücadele eden takımların robotlarının gelişim sürecini, aşamalarını, robot için düşünülen fikirleri ve bu fikirleri nasıl geliştirdiklerini not aldıkları ve turnuva sırasında jürilerin robot tasarımını daha detaylı anlamak için incelediği dolayısıyla tutulması zorunlu olan bir defterdir. Mühendislik Tasarım Defterinde takımlar sıfırdan başlayarak robotlarının tasarımıyla ilgili düşünülmüş, uygulanmış, hatta vazgeçilmiş olan fikirleri bile yazmalıdır. Robot hakkında düşünülen her şey robotun son halinde gözlemlenmez ama her fikir bir sonrakine ilham vermiştir, dolayısıyla robotun tüm yapılış sürecinde denenmiş ve vazgeçilmiş her fikrin Mühendislik Tasarım Defterine yazılması robotun daha iyi anlaşılabilmesi açısından önemlidir. Mühendislik Tasarım Defteri, yarışma sonrasında verilecek bir çok ödülün kriterleri arasındadır dolayısıyla düzenli ve güzel tutulmuş bir Mühendislik Tasarım Defteri takımların başarısı adına faydalı olacaktır. Biz, Mechaminds VRC takımı olarak, tuttuğumuz Engineering Design Notebook ile UK Morecambe’de düzenlenen turnuvada Design (Tasarım) Ödülü aldık. Tasarım ödülü, robotları turnuva en çok puan almak üzere en efektif şekilde tasarlanmış, ve bu tasarım sürecinin hepsini defterlerine günü gününe en güzel şekilde aktarmış takıma verilmektedir. Biz takımca, güzel bir Engineering Notebook tutmak için dikkat ettiğimiz bazı şeyleri sizinle paylaşmak istiyoruz…

 

1. Defterinizde yazınızı daha da açıklayıcı kılması için çizilmiş veya basılmış fotoğraflar bulundurun.

  1. Robotunuzun gelişim sürecini her gün defterinize kaydedin (bu süreçte her gün için tarih atmayı unutmayın
  2. Defterinizin başına, takımınızla ilgili kısa bir bilgilendirme paragrafı (kuruluşu, takım üyeleri, başka projeleri vs.) ve bir “içindekiler” bölümü ekleyin.
  1. Robotun tasarımı hakkında yaptığınız beyin fırtınalarını, bunları hangi soruna çözüm bulmak için yaptığınızı ve bu tasarımlardan hangisini NEDEN seçtiğinizi açık ve detaylı bir şekilde açıklayın (zarar/yarar tablosu yapmak ve sonrasında tabloyu açıklamak bu konuda işinizi görebilir)
  1. Her haftanın sonunda, haftanızı özetleyen bir yazı yazın.
  1. Çizimlerinizi ve yazılarınızı silmeyin, jüri robot hakkında gelişmiş her düşüncenizi bilmek isteyecektir.
X