VEX IQ Challenge 2017 -2018 RINGMASTER

//VEX IQ Challenge 2017 -2018 RINGMASTER

VEX IQ Challenge 2017 -2018 RINGMASTER

Oyun Tanımı ve Puanlama

Her sene ayrı bir tema ile düzenlenen VEX IQ Challenge’ın bu seneki teması RINGMASTER. Oyun ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmadan önce ilk olarak oyunun nasıl oynanacağını anlatan oyun animasyonunu izleyelim.

Bu sene  derneğimizin düzenleyeceği VEX IQ Challenge etkinliklerde Nisan 2018’de yeni tema açıklanana kadar tüm VEXIQC etkinliklerinin Ringmaster teması üzerinden gerçekleşeceğini unutmayalım.

Oyun:

VEX IQ Challaenge Ringmaster 120cm x 245cm dikdörtgen bir alanda oynanır. Teamwork Challenge bölümünde iki robot 60 saniye süren takım çalışması maçlarında birlikte yarışarak puan kazanmaya çalışırlar.

Takımlar bunun dışında iki maçta daha yarışırlar. Bunlardan bir tanesi robotun sahaya çıkarak sürücü kontrolünde mümkün olduğunca çok puan kazanmaya çalıştığı Robot Skills Challenge; diğeri ise robotun herhangi bir sürücü müdahalesi olmaksızın otonom bir şekilde puan toplamaya çalıştığı Programming Skills Challenge.

Oyunun amacı renkli halkaları zeminde bulunan Floor Goal çizgisinin ötesine geçirerek  veya sahada bulunan direklere (Posts) takarak, 3 adet aynı renkli halkayı art arda direğe takarak (Uniform Posts), başlangıç askılarındaki (Starting Pegs) halkaları çıkartarak ve bonus bölmesindeki halkaları (Bonus Tray) serbest bırakarak en yüksek puanı toplamak .

Saha Detayları

– Sahada toplamda puan kazanmak için 60 adet halka

– 7 adet halkaları geçirmek için direk (Posts)

-1 adet zemin puan çizgisi (Floor Goal)

– 3 adet başlangıç askısı (Starting Pegs)

– 1 adet de bonus bölmesi (Bonus Tray)

bulunmaktadır

Puanlama

Zemin Puan çizgisini (Floor Goal) geçen her halka
Direğe takılan her halka (Post)
Boşaltılan her başlangıç askısı (Starting Peg)
Direğe art arda takılan aynı renkli üç halka (Uniform Post)
Bonus bölmesindeki (Bonus Tray) halkalarının serbest bırakılması

 Robotics Education & Competition Foundation tarafından sunulan VEX IQ Challenge, 8-14 yaş arası öğrencilere takım çalışması, eleştirel düşünme ve yaparak öğrenme yoluyla STEM’i geliştiren heyecan verici ve açık uçlu robotik yarışmalar hazırlamaktadır.

Nasıl Katılırım

1. Kayıt Ol

RobotEvents.com adresinden VEX IQ Challenge takımı olarak kayıt olun. Kayıt ile ilgili detaylı açıklamayı derneğimizin web sayfasında bulabilirsiniz.

Kayıt sonrasında sizi bekleyen karşılama setinin içerisinde oyun için size yardımcı olacak, alıştırmalar yapabileceğiniz materyalleri bulabilirsiniz.

2. Yarışmalara Göz At

.Bu yıl gerçekleşecek olan yarışmalar için RoboticsEducation.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Her yıl Nisan ayında güncellenen temaya göre düzenlenen yarışmaları, ülke, yarışma, türü tarih aralığı gibi bir çok farklı kriterde araştırabilirsiniz.

3. Robotunu Yap

Yarışmaya katılacak robotunuzu tasarlayıp, oluşturmaya başlayın. Her yıl kurallar değişiyor. Kural Kitabını çok dikkatli şekilde incelemeyi unutmayın. Robot setiniz yoksa, VEX Türkiye Partneri EDUCAT Robotics websitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

4. Yarışmaya Kaydolun

Bir yarışmaya kaydolun ve oyunu kurallarına göre oynayın! Etkinliklerin tam listesi ve kayıt için RobotEvents.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Türkiye’de düzenlenen etkinlikler için dernek web sitemizi takip edebilirsiniz. Yurtdışındaki yarışmalara katılmak için lütfen derneğimiz ile iletişim kurunuz. Yarışmalara kayıt süreci ve detaylarını sorunsuz tamamlamak için derneğimizden ücretsiz danışmanlık almayı ihmal etmeyin.

5. Eğlenceye Dahil Olun

Bir VEX takımı kurarken sadece robot yapan bir takıma yaratmazsınız. Dünya’nın en yüksek katılımcılı robotik etkinliği VEX Worlds ailesine dahil olacaksınız. İlk yarışmanıza katıldığınızda bir robot yarışmasının alışılmışın aksine bir festival havasında nasıl gerçekleştiğini göreceksiniz. İyisi mi siz şimdiden eğlenmeye başlayın.

VEX ROBOTICS

PROGRAMLARI, SINIFLARI, VE YARIŞMALARI

SAYESİNDE

DÜNYA ÇAPINDA

1 MİLYON ÖĞRENCİYE

ULAŞTI.

VEX Robotics Dünya Şampiyonası her yıl dünyanın dört bir yanından en iyi robotik takımlarını, başarılarını kutlamaları ve en iyilerle birlikte ve yine en iyilere karşı yarışmaları için bir araya getirir.

Guinnes Rekorlar Kitabı tarafından dünyanın en büyük robotik yarışması olarak tanınan VEX Robotik Dünya Şampiyonası 30’dan fazla ülkeden gelen ve bir sonraki dünya şampiyonu olmak için yarışan sayısı 1400’ü aşan takımlar için eşssiz bir robotik deneyimidir.

Türkçeleştiren: Ela Mavi Öztekin

2018-09-05T15:03:07+00:00
X