VEX Robotics İstanbul Turnuvası Beşiktaş Vodafone Arena’da yapıldı.

//VEX Robotics İstanbul Turnuvası Beşiktaş Vodafone Arena’da yapıldı.

VEX Robotics İstanbul Turnuvası Beşiktaş Vodafone Arena’da yapıldı.

Bilge Adam Genç Akademi ve Eğitimde İnovasyon Derneği işbirliğiyle düzenlenen, Türkiye genelinde 236 öğrenci ve 41 takımın yarıştığı “VEX IQ Off-Season Robotik Turnuvası”İstanbul’da gerçekleştirildi.

İstanbul’da bu yıl ilk defa düzenlenen VEX IQ Challenge, Vodafone Park’ta yer alan Lenovo Game On’da bu sene NEXT LEVEL temasıyla gerçekleştirildi. Yarışmada, robotik bilimiyle genç yaşlarda tanışan öğrenciler yıl içerisinde yaptıkları tasarımları sunarak yarıştılar. Yarışmada, Türkiye genelinde ilkokul ve ortaokulda eğitim gören 236 öğrenci ve 41 takım yarıştı. Ortaokul kategorisinde turnuva şampiyonluğunu Samsun Bilgi Okulları’ndan katılan “Phoenix” ve “Brotics” takımları, İlkokul kategorisinde ise Liv Koleji’nden “Robot IQ” ve Fen Koleji’nden “Fenliler” adlı takımlar paylaştı. Yaklaşık 25 jürinin robot tasarımlarını değerlendirdiği yarışmada, öğrencilere toplam 14 farklı kategoride ödül, ailelerin ve mentor’larının katılımıyla kalabalık bir törenle verildi.

Ödül töreninde yarışmanın şampiyonları “Dostluk Mücadelesi” kategorisinde birincilik ödülüne layık görülürken, ERA Koleji’nden “Spider Of VEX” takımı Bilge Adam Genç Akademi Özel Ödülü’nü Bilge Adam Genç Akademi Direktörü Roni Aluf Medina’nın elinden aldı.

Ayrıca, çocuklar Programlama Becerileri, Tasarım, Enerji, Jüri Özel ve Özgün Tasarım kategorilerinde ödüller alırken, tüm katılımcı takımlara Bilge Adam Genç Akademi ve Eğitimde İnovasyon Derneği onaylı katılım sertifikası, katılım madalyası ve kendilerini geliştirmeye devam etmeleri için Bilge Adam’dan çeşitli eğitim fırsatları sunuldu.

50’nin üzerinde ülkede yarışan 18.000 takımla en büyük ve en hızlı büyüyen eğitim robotları yarışması olan VEX IQ Challenge’nin Türkiye finali Mart 2019’da İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Eğitimde İnovasyon Derneği Başkanı Ahmed Bahadır Özdemir de yarışmaların eğitim sürecinin bir parçası olduğunu ifade ederek, mühendisliğin üniversitede değil, ilkokul ve ortaokulda başlayan bir süreç haline geldiğini vurguladı. Özdemir, şöyle konuştu:

“Bu yarışmalarımız, çocuklarımızın eğitim yılı içinde yaptıkları çalışmaları destekliyorlar. Bugün bu turnuvada Türkiye’nin dört bir yanındaki okullardan gelen 41 takımımız yarıştı ve burada birlikte mücadele ettiler. Bu yarışmalarda birinci ve ikinci olmak yarışmada ikinci planda olan bir konu. Takımlar sahaya çıktıklarında, farklı okullardan gelen takımlar beraber ortak bir amaç için mücadele ediyorlar. Çocuklar mühendislik becerilerini geliştirirken, bir yandan da öğrencilerle birlikte bir dayanışma geliştiriyorlar.”

VEX IQ Off-Season Robotik Turnuvası İstanbul’da ödül alan takımların tam listesi şöyle;

 

İlkokul Kategorisi

Dostluk mücadelesi 1.si Turnuva Şampiyonu İttifak takımları

Robot IQ (Liv Koleji) ve Fenliler (Fen Koleji)

Dostluk mücadelesi 2.si Turnuva İkincisi İttifak takımları

VEXRabbit (Balıkesir Burhan Erdayı İlkokulu) ve VEXSpeedy (Balıkesir Burhan Erdayı İlkokulu)

Tasarım Ödülü

Phoenix JR (ERA Kolejleri)

Jüri Özel Ödülü

Da Vinci (ERA Kolejleri) ve RoboDiamond (Liv Koleji)

 

Ortaokul Kategorisi

Dostluk mücadelesi 1.si Turnuva Şampiyonu İttifak takımları

Phoenix (Samsun Bilgi Okulları) ve Brotics (Samsun Bilgi Okulları)

Dostluk mücadelesi 2.si Turnuva İkincisi İttifak takımları

El Cezeri 1 (Diyarbakır Bilsem) ve Makermust (ERA Kolejleri)

Tasarım Ödülü

Phoenix (Samsun Bilgi Okulları)

Enerji Ödülü

Makermust (ERA Kolejleri)

Özgün Tasarım Ödülü

Alpha Team (ERA Kolejleri)

Jüri Özel Ödülü

Pre-Dators (Erkan Ulu Okulları) ve LYNX (ERA Kolejleri)

Programlama Becerileri 1.si

Phoenix (Samsun Bilgi Okulları)

Programlama Becerileri 2.si

Makermust (ERA Kolejleri)

Programlama Becerileri 3.sü

Anatron (Arif Nihat Asya Ortaokulu) ve Robot IQ (Liv Koleji)

Bilge Adam Genç Akademi Özel Ödülü

Spider Of VEX (ERA Koleji)

 

Turnuva ile ilgili diğer görseller için : https://www.flickr.com/photos/egitimdeinovasyon/sets/72157704792168134

2018-12-25T23:20:45+00:00
X