VEX IQ 2018-2019 Teması Next Level2019-01-26T18:02:10+00:00

Oyun Tanımı ve Puanlama

Her sene ayrı bir tema ile düzenlenen VEX IQ Challenge’ın bu seneki teması NEXT LEVEL. Oyun ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmadan önce ilk olarak oyunun nasıl oynanacağını anlatan oyun animasyonunu izleyelim.

Bu sene  derneğimizin düzenleyeceği VEX IQ Challenge etkinliklerde Nisan 2019’da yeni tema açıklanana kadar tüm VEXIQC etkinliklerinin Next Level teması üzerinden gerçekleşeceğini unutmayalım.

Oyun:

VEX Next Level, 1.2 ye 2.5 metre ölçüleri olan dikdörtgen bir alanda oynanır.

  • Dostluk Mücadelesi turunda  iki robot ittifak kurarak 60 saniyelik maçlarda beraber mücadele edip maksimum puanı toplamaya çalışır. Robot Becerileri turnuvası ise Sürücü ve Programlama Becerileri olmak üzere iki alt kategoriden oluşur.
  • Sürücü Becerileri turnuvasında sahada tek bir robot olur ve kumanda kontrolünde maksimum puanı toplanmaya çalışılır.
  • Programlama Becerileri kısmında ise yine aynı şekilde sahada tek bir robot olur ve bu robot sürenin tamamında otonom olarak maksimum puan toplamaya çalışır.

Oyunun amacı, hublar şantiye alanında skor sahibi yaparak, bonus hublarını spor salonu alanında bulunan bonus çubuklarından çıkararak ve maçın sonunda robotu barfiks çubuğuna asarak en yüksek puanla bitirmektir.

Detaylar:

Maç esnasında sahada iki (2) Şantiye Alanı, bir (1) Spor Salonu, on beş (15) Hub ve Spor salonu içinde iki (2) Bonus Hub’ı ve sahanın ortasında bir (1) Park Alanı vardır.

Puanlama:

Şantiye Alanında düşük skor almış HUB 1 puan
Şantiye Alanında yüksek skor almış HUB 2 puan
Bonus çubuğundan çıkarılan BONUS HUB 1 puan
Şantiye Alanında düşük skor almış Bonus HUB 2 puan
Şantiye Alanında yüksek skor almış Bonus HUB 4 puan
Park edilen robot 1 puan
Alçak barfiks çeken robot 2 puan
Yüksek barfiks çeken robot 4 puan

Robotics Education & Competition (Robotik Eğitimi & Yarışmaları) Kuruluşu tarafından düzenlenen VEX Robotik Yarışmaları, dünyanın en büyük ve ne hızlı yayılan ortaokul ve lise robotik yarışmasıdır. Her yıl, öğrencilere robotlarını hazırlamaları gereken farklı konsept ve görevleri olan bir yarışma sunulur. Öğrencilerden, öğretmenleri ve mentorlarının yardımıyla inovatif robotlar inşa edip bu robotları yıl boyunca düzenlenen çeşitli yarışmalarda yarıştırmaları beklenir.

Robotics Education & Competition Foundation tarafından sunulan VEX IQ Challenge,
8-14 yaş arası öğrencilere takım çalışması, eleştirel düşünme ve yaparak öğrenme yoluyla STEM’i geliştiren heyecan verici ve açık uçlu robotik yarışmalar hazırlamaktadır.

Nasıl Katılırım?

1. Kayıt Ol

Eskişehir VEX IQ Challenge Turnuvası’na kayıt olmak için aşağıdaki linke

https://goo.gl/forms/D9y5yD2fFe5owtiy1

2. Yarışmalara Göz At

Bu yıl gerçekleşecek olan yarışmalar için RoboticsEducation.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Her yıl Nisan ayında güncellenen temaya göre düzenlenen yarışmaları, ülke, yarışma, türü tarih aralığı gibi bir çok farklı kriterde araştırabilirsiniz.

3. Robotunu Yap

Yarışmaya katılacak robotunuzu tasarlayıp, oluşturmaya başlayın. Her yıl kurallar değişiyor. Kural Kitabını çok dikkatli şekilde incelemeyi unutmayın. Robot setiniz yoksa, VEX Türkiye Partneri EDUCAT Robotics websitesi üzerinden ya da 0533 357 9072 nolu telefon numarası ile robot setinizi sipariş verebilirsiniz.

4. Yarışmaya Kaydolun

Bir yarışmaya kaydolun ve oyunu kurallarına göre oynayın! Etkinliklerin tam listesi ve kayıt için RobotEvents.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Türkiye’de düzenlenen etkinlikler için dernek web sitemizi takip edebilirsiniz. Yurtdışındaki yarışmalara katılmak için lütfen derneğimiz ile iletişim kurunuz. Yarışmalara kayıt süreci ve detaylarını sorunsuz tamamlamak için derneğimizden ücretsiz danışmanlık almayı ihmal etmeyin.

5. Eğlenceye Dahil Olun

Bir VEX takımı kurarken sadece robot yapan bir takıma yaratmazsınız. Dünya’nın en yüksek katılımcılı robotik etkinliği VEX Worlds ailesine dahil olacaksınız. İlk yarışmanıza katıldığınızda bir robot yarışmasının alışılmışın aksine bir festival havasında nasıl gerçekleştiğini göreceksiniz. İyisi mi siz şimdiden eğlenmeye başlayın.

VEX ROBOTICS PROGRAMLARI, SINIFLARI VE YARIŞMALARI SAYESİNDDÜNYA ÇAPINDA 1 MİLYON ÖĞRENCİYE ULAŞTI.

VEX Robotics Dünya Şampiyonası her yıl dünyanın dört bir yanından en iyi robotik takımlarını, başarılarını kutlamaları ve en iyilerle birlikte ve yine en iyilere karşı yarışmaları için bir araya getirir.

Guinnes Rekorlar Kitabı tarafından dünyanın en büyük robotik yarışması olarak tanınan VEX Robotik Dünya Şampiyonası 30’dan fazla ülkeden gelen ve bir sonraki dünya şampiyonu olmak için yarışan sayısı 1400’ü aşan takımlar için eşssiz bir robotik deneyimidir.

Türkçeleştiren: Melis Olcay (Mechaminds)

VEX Robotics Şanluurfa Turnuvası
0
0
0
0
Days
0
0
Hrs
0
0
Min
0
0
Sec
X