VEX Robotics Competition 2017 – 2018 VEX In the Zone

/VEX Robotics Competition 2017 – 2018 VEX In the Zone

VEX Robotics Competition 2017 – 2018 VEX In the Zone

Oyun Tanımı ve Puanlama

Her sene ayrı bir tema ile düzenlenen VEX Robotics Competition ‘ın bu seneki teması In The Zone. Oyun ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmadan önce ilk olarak oyunun nasıl oynanacagını anlatan oyun animasyonunu izleyelim.

VEX In The Zone, 3,65 metre ölçüleri olan kare bir alanda oynanır. Bir kırmızı ve bir mavi olmak üzere ikiser müttefikten olusan iki takım, maçı 15 saniyelik otonom ve 1 dakika 45 saniyeden oluşan sürücü kontrollü bölümüyle tamamlar.

Oyunun amacı,

kukaları hedeflerin üstüne koyarak,

hareketli hedefleri (mobile goals) gol bölgelerine taşıyarak,

en yüksek kuka yığınına (highest stack) sahip olarak

ve oyun sonunda belirtilen yere park ederek karşı takımdan daha yüksek bir puana sahip olarak maçı tamamlamaktır.

Detaylar

Maç esnasında sahada 10 hedefin (her ittifaka 5 tane) üstüne koyulabilecek 80 kuka vardır.

Bazı kukalar maç başlamadan sahanın içindeki belirli bölgelerde dururken, bazıları maç esnasında sahaya yerleştirilebilir.

Her robot (45.6cm x45.6cm x45.6cm ölçülerini geçmeyecek), maça kendi ittifağının başlangıç karosunda da başlar.

Her ittifağın hedeflerini yerleştirebileceği 3 gol bölgesi vardır.

Otonom bölümünün sonunda en çok puana sahip olan takım, maç sonunda bonus puanla ödüllendirilir.


0
20 puan bölgesine yerleştirilen bir hedef
0
Otonom bölümü en yüksek puanla bitirmek
0
10 puan bölgesine yerleştirilen bir hedef
0
Gol bölgesinde en yüksek kuka yığınına sahip olmak
0
5 Puan Bölgesi’ne yerleştirilen bir hddef
0
Maç sonunda doğru yerde park etmiş bir robot
0
Hedefin üstündeki her kuka

Robotics Education & Competition Vakfı tarafından düzenlenen VEX Robotik Yarışmaları, dünyanın en büyük ve en hızlı yayılan orta okul ve lise robotik yarışmasıdır.

Her yıl, öğrencilere robotlarını hazırlamaları gereken farklı konsept ve görevleri olan bir yarışma sunulur.

Öğrencilerden, öğretmenleri ve mentorlarının yardımıyla yenilikçi robotlar inşa edip bu robotları yıl boyunca düzenlenen çeşitli yarışmalarda yarıştırmaları beklenir.

Nasıl Katılırım ?

1. Kayıt Ol

RobotEvents.com adresinden VEX Robotics Competition takımı olarak kayıt olun. Kayıt ile ilgili detaylı açıklamayı derneğimizin web sayfasında bulabilirsiniz.

Kayıt sonrasında sizi bekleyen karşılama setinin içerisinde oyun için size yardımcı olacak, alıştırmalar yapabileceğiniz materyalleri bulabilirsiniz.

2. Yarışmalara Göz At

Bu yıl gerçekleşecek olan yarışmalar için RoboticsEducation.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Her yıl Nisan ayında güncellenen temaya göre düzenlenen yarışmaları, ülke, yarışma, türü tarih aralığı gibi bir çok farklı kriterde araştırabilirsiniz.

3. Robotunu Yap

Yarışmaya katılacak robotunuzu tasarlayıp, oluşturmaya başlayın. Her yıl kurallar değişiyor. Kural Kitabını çok dikkatli şekilde incelemeyi unutmayın. Robot setiniz yoksa, VEX Türkiye Partneri EduCat Robotics websitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

4. Yarışmaya Kaydolu

Bir yarışmaya kaydolun ve oyunu kurallarına göre oynayın! Etkinliklerin tam listesi ve kayıt için RobotEvents.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Türkiye’de düzenlenen etkinlikler için dernek web sitemizi takip edebilirsiniz. Yurtdışındaki yarışmalara katılmak için lütfen derneğimiz ile iletişim kurunuz. Yarışmalara kayıt süreci ve detaylarını sorunsuz tamamlamak için derneğimizden ücretsiz danışmanlık almayı ihmal etmeyin

5. Eğlenceye Dahil Olun

Bir VEX takımı kurarken sadece robot yapan bir takıma yaratmazsınız. Dünya’nın en yüksek katılımcılı robotik etkinliği VEX Worlds ailesine dahil olacaksınız. İlk yarışmanıza katıldığınızda bir robot yarışmasının alışılmışın aksine bir festival havasında nasıl gerçekleştiğini göreceksiniz. İyisi mi siz şimdiden eğlenmeye başlayın.

VEX ROBOTICS

PROGRAMLARI, SINIFLARI, VE YARIŞMALARI

SAYESİNDE

DÜNYA ÇAPINDA

1 MİLYON ÖĞRENCİYE

ULAŞTI.

VEX Robotics Dünya Şampiyonası her yıl dünyanın dört bir yanından en iyi robotik takımlarını, başarılarını kutlamaları ve en iyilerle birlikte ve yine en iyilere karşı yarışmaları için bir araya getirir.

Guinnes Rekorlar Kitabı tarafından dünyanın en büyük robotik yarışması olarak tanınan VEX Robotik Dünya Şampiyonası 30’dan fazla ülkeden gelen ve bir sonraki dünya şampiyonu olmak için yarışan sayısı 1400’ü aşan takımlar için eşssiz bir robotik deneyimidir.

Türkçeleştiren: Melis Olcay

2017-12-26T07:01:39+00:00
X