VEX Robotics Off-Season Bursa Turnuvası2018-09-05T01:05:56+00:00

VEX Robotics Off-Season Bursa Turnuvası

 

Dünyada olağanüstü hızla gelişme gösteren robotik bilimiyle genç yaşlarda tanışan öğrenciler, yıl içerisinde yapmış oldukları tasarımları sunmak ve verilen görevleri yapmak için Doğa Koleji Bursa kampüsünde, üçüncü kez düzenlenen VEX IQ Off-Season turnuvasında buluşacaklar.

VEX IQ eğitim kitleriyle eğitim yapan tüm eğitim kurumlarının katılabileceği turnuvaya başvurmak için katılım formunu doldurmanız yeterli olacaktır.

Turnuvaya katılacak olan takımdaki öğrenci sayısı ile ilgili bir sınırlama yoktur. Genelde VEX IQ takımı 2-10 kişi arasında öğrenciden oluşur. Fakat 5-6 öğrenciden oluşan bir takımda öğrencilerin katılım oranı ve verimi daha fazladır.

Turnuvaya katılım için tasarlanan robotların, tamamen VEX Robotics setleri kullanılarak tasarlanması gerekmektedir.  VEX Robotics Off-Season Bursa Turnuvası’da VEX IQ Ringmaster Challenge teması ile gerçekleşecektir. Turnuva temasında herhangi bir değişiklik yoktur. Ringmaster temasının açıklandığı videoyu ve robotu yaparken uymamız gereken kurallar ile oyun kurallarını VEX IQ Challenge bölümünde bulabilirsiniz. Yarışmaya hazırlanırken VEX IQ Kural Kitapçığı‘nı okumanız turnuva boyunca size önemli artılar sağlayacaktır..

Bir VEX IQ turnuvası 3 farklı tip maçtan oluşmaktadır.

Programming Skills Match: Bu maç türünde bir takımın robotu, sahada otonom modda performans göstermesi gerekiyor, süre 60 saniyedir. Her takımın 3 kere sahaya çıkma hakkı vardır.

Eğer takımınız Programming Skills Matchlere katılmaya karar verdiyse, robotun bu maç türünde otonom çalışması gerekiyor.

Driver Skills Match: Bu maç türünde takım bir robotu ile joystick kontrollü modda performans göstermesi gerekiyor, süre 60 saniyedir. Her takımın 3 kere sahaya çıkma hakkı vardır.

Driver Skills Match ve Programming Skills Match puanları toplanarak Robot Skills Match  puanını oluşturur. Driver ve Programming Skills Matchlere katılım zorunlu değildir.

Teamwork Skills Match: Bu kısımda iki takım da sahada ittifak kurarak yer alır. Maç süresi 60 saniyedir. Takımlar beraber mücadele ederek 60 saniye boyuncae en yüksek puanı almaya çalışırlar. Teamwork Skills Matchlere katılım zorunludur.

Takımların katılacağı turnuva sayısı, turnuva sistemi tarafından belirlenir. Sistem katılan takım sayısı, verilen süre gibi birçok etmeni göz önünde bulundurarak her takıma eşit sayıda sahaya çıkma hakkı verir. Bu sayı genellikle 5-10 arası olmaktadır.

Turnuvaya katılacak takımların kullanımına açık deneme sahaları turnuva alanında yer alır.

Robotların turnuva için tasarımı yapılırken VEX IQ sisteminin izin verdiği RobotC for VEX Robotics, ModKit for VEX Robotics, EasyC for V5 for VEX IQ ve Robot Mesh Studio programlarını kullanarak kodlama yapılabilir. Turnuvalara katılan takımlar genellikle ModKit veya RobotC kullanmaktadır.

Jüri, verilecek ödül konusunda alanına hakim lise öğrencileri, öğretmenler, yarışma sorumluları, Eğitimde İnovasyon Derneği gönüllüleri ve üniversite öğretim üyelerinden oluşturulur.

Turnuva süresince puanınızı anlık olarak takip edeceğiniz ekran turnuva alanında yer alır.

Turnuvaya katılacak tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.

Turnuva Bilgileri

Tarih:
03 Haziran 2018

Saat:
09.00 – 17.00

Yer:
Doğa Koleji Bursa Hamitler Kampüsü

Hamitler Mah. Albayrak Cad. No:14 Osmangazi/Bursa
                             Google Maps

Kayıt Formu
Kural Kitapçığı
Turnuva Arşivi
X