VEX Robotics Türkiye Finali Yapıldı.

//VEX Robotics Türkiye Finali Yapıldı.

VEX Robotics Türkiye Finali Yapıldı.

Türkiye’nin dört bir yanından ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerden oluşan VEX Robotics takımlarının katılımıyla ‘VEX Robotics Türkiye Şampiyonası’ Nişantaşı Üniversitesi NEOTECH Kampüsünde gerçekleştirildi!

Dünya’nın en geniş katılımcı unvanına sahip robotik ve mühendislik yarışması VEX Worlds! Türkiye’de düzenlenen ikinci resmi turnuva olan VEX IQ Challenge Istanbul ve VEX Robotics Competition Türkiye Turnuvaları 2 Mart  2019 Cumartesi günü Nişantaşı Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen takımlar, ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde yarışacaklar. Lise ve ilkokul birer takım, Ortaokuldan 3 takımın VEX Worlds Championship’de ülkemizi temsil etmek için diğer takımlarla işbirliği yapıp, iyinin de iyisi olmak için mücadele ettiler.

Dünya çapında 45 ülkede, 20.000 bin takımın üzerinde katılıma sahip VEX Yarışmaları’nın Türkiye’deki en önemli ayağı olan VEX Robotics Turkey Championship’de, ilk ve ortaokul öğrencileri VEX IQ Challenge, lise öğrencileri ise VEX Robotics Competition’da performans sergilediler. Sadece robotların değil, robotların tasarım sürecinin de değerlendirildiği turnuvada takımlar diğer takımlarla ittifak olarak mücadele ederken (Teamwork Challenge), takım performanslarını da (Robot Skills Challenge) sergileyecekleri iki ayrı kategoride yarıştılar.

Öğrencilerin ders ve okul sonrası yaptığı çalışmalarda yarışma temasına ve kurallarına göre ürettikleri robot projelerini sergileme imkanı buldukları VEX Robotics Türkiye Şampiyonası sadece katılımcılar için değil seyirciler için de heyecan vericiydi. Öğrencilerde ancak bir spor müsabakasında görmeye alıştığımız takım ruhu ve aidiyet bilincinin bilim ve teknoloji ile ilgili bir etkinlikte ortaya çıktığına bir turnuvaya şahit olduk.

Nişantaşı Üniversitesi NEOTECH Kapüsünde yapılan turnuvalarda ilkokul kategorisinde “liv·e : Robot IQ” takımı, ortaokul kategorisinde “BraVEX” takımı ve lise kategorisinde “TechnoTigers” takımı “Excellence Award” ödülünü alarak Dünya Şampiyonası için ‘VEX Worlds Championship’te Türkiye’yi temsil etme hakkını elde etti. Ayrıca bu sene yine ortaokul kategorisinde “Brotics” ve “Makermust” takımları “Teamwork Championship Award” ödülünü alarak Dünya Şampiyonası için VEX Worlds Championship’te Türkiye’yi temsil etme hakkını elde eden diğer takımlar oldular. Bu sene Türkiye’den VEX World Championship’te ülkemizi temsil etmek üzere toplamda 5 takım Amerika’ya gidecek.

Nişantaşı Üniversitesi, ERA Okulları ve Eğitim Bilimleri sponsorluğunda gerçekleşen, Türkiye’de organizasyonu Eğitimde İnovasyon Derneği platformu tarafından desteklenen şampiyonada takımlar, ‘VEX Worlds Championship’te Türkiye’yi temsil etmek için kıyasıya yarıştı. Turnuva, Dünya Şampiyonası öncesinde ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerden oluşan 52 robotik ve mühendislik takımını bir araya getirdi.

Şampiyonanın Kazananları

Yapılan ilkokul ödül töreninde “Teamwork Champion Award” ödülünü Liv Kolejinden “liv-e : Robot IQ” ve Burhan Erdayı İlkokulundan “VEX Mayalı Hamur” takımları kazandı. “Teamwork 2nd Place Award” ödülünü ise Burhan Erdayı İlkokulundan “VEX Speedy” ve Liv Kolejinden “liv·e : RoboDiamond” takımları kazandı. “Robot Skills Champion Award” Liv Kolejinden “liv-e : Robot IQ” , “Robot Skills 2nd Place Award” ödülünü Liv Kolejinden “RoboDiamond” ve “Robot Skilss 3rd Place Award” ödülünü Burhan Erdayı İlkokulundan “VEX Mayalı Hamur” takımları aldı. “Design Award” ödülünü Burhan Erdayı İlkokulundan “VEXSpeedy” ,“Elementary School Design Award” ödülünü Balıkesir Açı Okulları “VEX  Junior Girls” ,”Judges Award” ödülünü Burhan Erdayı İlkokulundan  “VEX Mayalı Hamur” ve “STEM Research Project Award” ödülünü ERA Okullarından “DaVinci” takımları aldı.

 

Yapılan ortaokul ödül töreninde “Teamwork Champion Award” ödülünü Samsun Bilgi Okullarından “Brotics” ve ERA okullarından “Makermust” takımları kazandı. “Teamwork 2nd Place Award” ödülünü ise Gaziantep Sanko Kolejinden “BraVEX” ve Eskişehir Çağdaş Okullarından “ÇeVik” takımları kazandı. “Robot Skills Champion Award” Samsun Bilgi Okullarından “Brotics” , “Robot Skills 2nd Place Award” ödülünü Balıkesir Açı Okullarından “VEXPlorers” ve “Robot Skils 3rd Place Award” ödülünü ERA okullarından “Makermust” takımları aldı. “Design Award” ödülünü Samsun Bilgi Okullarından “Phoenix”, ”Create Awards” ödülünü Erkan Ulu Okullarından “Pre-Dators”, “Think Award” ödülünü Balıkesir Açı Okullarından “VEXPlorers”, ”Judges Award” ödülünü Kahramanmaraş Osmangazi Ortaokulu “OGZ Girls” ve “STEM Research Project Award” ödülünü Gaziantep Sanko Kolejinden “BraVEX” takımları aldı.

 

Büyük mücadeleyle sonuçlanan lise turnuvası ardından yapılan lise ödül töreninde, “Excellence Award” ödülünü İstanbul Hisar Okullarından “TecnoTigers”, “Tournament Champions Award” ödüllerini İstanbul Hisar Okullarından “TechnoTigers” ve “Mechaminds”, “Design Award” ödülünü İstanbul Hisar Okullarından “Technotigers”, “Judges Award” ödülünü “ALFA”,  “Robot Skills” ödülünü TEVİTÖL Okullarından “HEXAGON”, “Energy Award” ödülünü ERA Okullarından “LEGENDS” takımları kazandı.

Tüm takımlarımızı sergiledikleri çalışmaları ve mücadeleleri için tebrik ediyoruz.

 

Fotoğraflar için : https://www.flickr.com/photos/164213421@N07/albums/72157707400450104

 

 

 

2019-03-07T14:33:28+00:00
X