VEX Yarışmalarında Robot Yapım Süreci2018-09-05T01:38:45+00:00

VEX Yarışmalarında Robot Yapım Süreci

VEX Robotics Competition’da yarışacak rekabetçi bir robot yapmak için aşağıdaki adımları takip ediniz. Bu adımlar elbette kesin bir yönerge değildir ancak takımınızla ilk yarışmanızda yapacağınız keşifte size bir yol haritası olacaktır.

Liderini Seç

Her şeyin başı takımı temsil edecek bir kaptan. İyi bir kaptan hem mentorun daha konforlu çalışmasını sağlayacak hem de takımın daha istekli çalışmasını sağlayacaktır.

İyi kaptan her işi yapan değil, en iyi iş bölümü yapan kaptandır, bunu aklınızdan çıkarmayın

Oyun Videosu

Oyun Videosunu (Bu sene için In the Zone ) izleyin, kural kitabını okuyun ve oyunun nasıl oynandığını anlamaya çalışın. Oyun sırasında puan alabileceğiniz ihtimallere karar verin. Öğrendiklerinizi “engineering notebook”a not etmeyi unutmayın.

Beyin Fırtınası

Takım olarak bir araya gelin ve beyin fırtınası sürecini başlatın. Bu aşamada oyun sırasında nasıl bir strateji geliştireceğinizi, buna bağlı olarak robotunuzun neler yapmasını istediğinize karar verin. Kararlarınızı “engineering notebook”a not etmeyi unutmayın.

Programcınızı Belirleyin

Takımınız için bir programcı seçin. Unutmayın ki programcının bu konuda tecrübeli olmasına gerek yoktur. İnternette bulacağınız çok sayıda kaynak sayesinde, robot yapıldığı sırada  programlama öğrenciniz de kendini bu alanda geliştirme fırsatı bulacaktır.
ROBOTC ilk alternatifiniz. ROBOTC kullanımı ile İngilizce kaynakları http://www.robotc.net adresinde ulaşabilirsiniz. (Dernek çalışmalarımız ROBOTC üzerinden yapılacaktır.)
EasyC, Intellitek.com da bu programlama arayüzü ile ilgili bilgiye sahip olabilirsiniz.
Büyük Hayaller Küçük Parçalar

Bir önceki adımın tamamladıktan sonra yapmak istediğiniz robotu alt sistemlere bölerek bunları tanımlayın.

Yapılacak her bir iş için farklı bir alt sistem tanımlamak ilerleyen süreçte robot yapım hızınızı önemli ölçüde etkileyecektir. Örneğin, sürüş sistemi, kaldıraç sistemi, tutma sistemi, vs. Bu sistemleri yapmaya başlamak yerine, takım üyeleri bireysel veya grup halinde prototipler geliştirmeye başlamalı.

Bu aşamada tasarımımızı teorik olarak yapıyoruz. Yani robot inşa etmiyoruz. Prototipleri kullanarak sistemler en etkili ne şekilde çalışacağı konusunda fikir sahibi oluyoruz. Bu bölümde geliştirdiğimiz her fikri engineering notebook’a kaydediyoruz.

Hayaller Tasarıma Dönüşsün

Takım üyeleri bir araya gelerek bir tasarıma karar veriyor.

Bu aşamada her takım üyesinin katkıda bulunması çok önemli.

Bu bir öğrenciye düşen sorumluluğu azaltırken robotu da daha yapılabilir kılacaktır.

Tekerlekler Dönsün

Şasinizi ve sürüş sisteminizi yapın. Geçmişte yapılan farklı tasarımları araştırın ve sizin için en etkin çalışacak sistemi geliştirin.

Programcının Günü

Programlamacı öğrenciniz sürüş sistemi üzerinde çalışmaya başlayabilir.

“competition template” i kullanarak robotun komutlarınıza nasıl tepki vereceğini deneyimlemesi yarışma sırasında takımın hareketlerini özgürleştirecektir

Dişliler Hizaya Geliyor

Daha önce engineering notebook’a kaydettiğiniz tasarımı alt sistemler halinde inşa etmeye başlayın.

Deneme 1-2-3

Tasarladığınız alt sistemleri ve sürüş sistemini basit kodlar ile test etmeye başlayın. Sistemlerin istediğiniz gibi çalışıp çalışmadığına bakın. Eğer sorun varsa kod ve mekanik yapınızda değişiklikler yaparak sorunu çözmeye çalışın.

Unutmayın internet her zaman en geniş kaynak olarak karşınızda. Yaşanan sorunu ilk sizin yaşıyor olma olasılığınız çok düşük.

Dernek sayfamız, VEX Forumları sizin yaşadığınız sorunları deneyimlemiş, çözümler üretmiş insanlarla dolu olacak. Bu paylaşımlarınız sizden sonra gelecek takımlara da kaynak oluşturacak.

Montaj Hayttı

Robotunuzu üretin. Uzun süre boyunca geliştirmeye çalıştığınız robotunuzun alt sistemlerini bir araya getirerek robotunuzu bir bütün haline getirin.

Bu süreçte, daha önceden çalışan sistemlerinizin bir araya geldiklerinde nasıl çalışacağı ile ilgili testler yapmanız sorunları yaşanmadan çözmek adına fayda sağlayacaktır.

Motor ve kablolarınızın güvenliğini sağlamayı unutmayın. Yarışmada robotunuzdan çıkacak bir kablo sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Makyaj Vakti

Ve robotunuzun tasarımını güzelleştirin. Yarışma kurallarına dikkat! Robota tasarım adına ekleyeceğiniz dekorasyonel parçaların robot performansı üzerine etkisi olmaması çok önemlidir.

Kural kitabı ve boyut sınırlamaları her zaman yanınızda olsun. Planladığınız robot ile yarışmaya çıkabilir bir robot arasında farklılık olması son dakika değişiklikleri ile takım performansınızı düşürecektir.

Inspection (…) sorun yaşamamak için her zaman onaylanmış VRC parçalarını kullanın.

Robotların çalışmak için pillere ihtiyacı var. Tam dolu olmayan bataryalar robotun beklenenin altında performans göstermesini sağlar. Bir öğrenciyi batarya sorumlusu seçerek her maç öncesi doğru pilleri kullandığınızdan emin olabilir.

Robot yapmak kadar, onu sürebilmek de önemlidir. Yapacağınız “practice match”ler ile tecrübe kazanarak yarışma günü robotunuzun nasıl işleyeceği ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz. Dernek sayfamızdan Scrimmage ve Robot Buluşmalarını takip ederek robotunuzla deneme maçları yapma imkanı bulabilirsiniz.

Zaman bu işte en önemli detay. VRC 2017 itibariyle 11 yaşında bir turnuva. İnternette araştırmaya başladığınızda karşınıza çıkan robotların bir de ilk hallerini görün. Kendinize gelişmek için zaman tanıyın.

Teknik beceri tecrübe ile birleştiğinde takımınızın neler yapabildiğini görmek ilerleyen yıllarda en büyük eğlenceniz olacak.

   Bu doküman https://www.roboticseducation.org/documents/2013/06/robot-build-process.pdf adresli içerik baz alınarak toplumu bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. İçeriğin kaynak gösterilmeden tamamı ya da bir kısmının kopyalanması yasaktır.

X