VRC Turning Point Turnuvaları2019-05-13T11:09:55+00:00

Robotics Education & Competition (Robotik Eğitimi & Yarışmaları) Kuruluşu tarafından düzenlenen VEX Robotik Yarışmaları, dünyanın en büyük ve en hızlı yayılan orta okul ve lise robotik yarışmasıdır. Her yıl, öğrencilere robotlarını hazırlamaları gereken farklı konsept ve görevleri olan bir yarışma sunulur. Öğrencilerden, öğretmenleri ve mentorlarının yardımıyla inovatif robotlar inşa edip bu robotları yıl boyunca düzenlenen çeşitli yarışmalarda yarıştırmaları beklenir. VEX Robotics Türkiye temsilcisi olan EduCat Robotics iş birliği ile Türkiye turnuvaları Eğitimde İnovasyon Derneği tarafından düzenleniyor. 

Nasıl Katılırım ?

1. Kayıt Ol

https://forms.gle/W428kTHApnEcCdhS8

2. Yarışmalara Göz At

Bu yıl gerçekleşecek olan yarışmalar için RoboticsEducation.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Her yıl Nisan ayında güncellenen temaya göre düzenlenen yarışmaları, ülke, yarışma, türü tarih aralığı gibi bir çok farklı kriterde araştırabilirsiniz.

3. Robotunu Yap

Yarışmaya katılacak robotunuzu tasarlayıp, oluşturmaya başlayın. Her yıl kurallar değişiyor. Kural Kitabını çok dikkatli şekilde incelemeyi unutmayın. Robot setiniz yoksa, VEX Türkiye Partneri EduCat Robotics websitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

4. Yarışmaya Kaydolun

Bir yarışmaya kaydolun ve oyunu kurallarına göre oynayın! Etkinliklerin tam listesi ve kayıt için RobotEvents.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Türkiye’de düzenlenen etkinlikler için dernek web sitemizi takip edebilirsiniz. Yurt dışındaki yarışmalara katılmak için lütfen derneğimiz ile iletişim kurunuz. Yarışmalara kayıt süreci ve detaylarını sorunsuz tamamlamak için derneğimizden ücretsiz danışmanlık almayı ihmal etmeyin

5. Eğlenceye Dahil Olun

Bir VEX takımı kurarken sadece robot yapan bir takım yaratmazsınız. Dünya’nın en yüksek katılımcılı robotik etkinliği VEX Worlds ailesine dahil olacaksınız. İlk yarışmanıza katıldığınızda bir robot yarışmasının alışılmışın aksine bir festival havasında nasıl gerçekleştiğini göreceksiniz. İyisi mi siz şimdiden eğlenmeye başlayın.

Oyun Tanımı ve Puanlama

Her sene ayrı bir tema ile düzenlenen VEX Robotics Competition ‘ın bu seneki teması “Turning Point“. Oyun ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmadan önce ilk olarak oyunun nasıl oynanacagını anlatan oyun animasyonunu izleyelim.

Türkçe Alt Yazı: Serap CAN / Gökay EMANET

Oyun:

VEX Turning Point, 3,65 x 3,65 metre ölçüleri olan kare bir alanda oynanır. Bir kırmızı ve bir mavi olmak üzere ikili müttefiklerden oluşan iki takım, maçı 15 saniyelik otonom ve 1 dakika 45 saniyelik sürücü kontrollü bölümüyle tamamlar.

Oyunun amacı;  

Yüksek ve düşük skorlu başlıkları (high scoring or low scoring caps) ve bayrakları takım rengine çevirerek ve müttefik parklarına veya yüksek parka robot park ederek (podyuma çıkarak) karşı takımdan daha yüksek puana sahip olarak maçı tamamlamaktır.

Detaylar:

Maç esnasında sahada sekiz (8) başlık, altı (6) askı(post), dokuz (9) bayrak, yirmi (20) top, iki (2) müttefik park platformu ve bir (1) yüksek park platformu (podyum) vardır.

Başlıklar  puan almak için, saha zeminine veya askılara üst yüzü takım renginde olacak şekilde bırakılabilir. Bayraklarin yönleri kırmızı veya mavi olmak üzere değiştirilebilir ve bayrağın görünen yüzündeki renklere sahip olan takımın lehine sayılacaklardır. Alçak bayraklar robotların çarpmasıyla hareket ettirilebilir ama yüksek bayraklar sadece top atarak hareket ettirilebilecektir. Oyun süreci, takımların puan olarak ileri ve geri gidebileceği bir sistemle tasarlanmıştır, alınan hiç bir puan güvende değildir!

Müttefik park platformları sadece platform rengindeki müttefikler tarafından kullanılabilir. Yüksek park platformu ise her iki takım tarafından kullanılacaktır. Otonom süreci sonunda en çok puan kazanmış takıma ek olarak bonus puan verilecektir.

Her robot (18’’x18’’x18’’ ölçülerini geçmeyecek), maça kendi ittifakının rengindeki başlangıç zemininde başlar.

Puanlama:

Doğru renkteki her yüksek bayrak 2 puan
Doğru renkteki her alçak bayrak 1 puan
Yüksekteki her başlık 2 puan
Alçak askıdaki ve yerdeki her başlık 1 puan
Müttefik park platformundaki robot 3 puan
Yüksek park platformundaki robot 6 puan
Otonom bonus puanı 4 puan

 

VEX ROBOTICS

PROGRAMLARI, SINIFLARI VE YARIŞMALARI

SAYESİNDE

DÜNYA ÇAPINDA

1 MİLYON ÖĞRENCİYE 

ULAŞTI.

VEX Robotics Dünya Şampiyonası her yıl Dünya’nın dört bir yanından en iyi robotik takımlarını, başarılarını kutlamaları ve en iyilerle birlikte ve yine en iyilere karşı yarışmaları için bir araya getirir.

Guinnes Rekorlar Kitabı tarafından dünyanın en büyük robotik yarışması olarak tanınan VEX Robotik Dünya Şampiyonası 30’dan fazla ülkeden gelen ve bir sonraki dünya şampiyonu olmak için yarışan sayısı 1400’ü aşan takımlar için eşssiz bir robotik deneyimidir.

Türkçeleştiren: Melis Olcay

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

X