Yarışma Günü2018-09-05T17:19:41+00:00

VEX IQ OFF-SEASON Robotik Turnuvasına Katılan Takımın Bir Günü

Yarışma Alanına Giriş:

Takımlar kapılar açıldığı anda yarışma alanına girebilirler. Girişte takım kayıtlarını (Check-in) yapmaları ve gerekli dökümanlarını almaları gerekmektedir.

Turnuva Alanı

Turnuva basitçe dört alandan oluşmaktadır: Maç Alanı, Pit Alanı, Tribün ve Sosyal Alan.

Maç Alanı her turnuvada değişmekle beraber Takım Çalışması ve Robot Becerileri maçlarının yapıldığı alandır. Takımların kendi maçlarından bir maç önce gösterilen yerlerde sıraya girmeleri beklenir. Turnuvanın aksamaması için Maç Alanı içinde takımların hızlı hareket etmesi ve gönüllülere yardımcı olması beklenir. Maç sırası gelen takımın sadece sürücüleri ve takım kaptanları(3 öğrenci) yarışma alanında olabilir. Mentorlar ve diğer takım üyelerinin bu heyecana tribünden destek vermeleri beklenmektedir.

Pit Alanı takımların robotları üzerinde çalışma yaptıkları, günün büyük çoğunluğunu geçirdikleri alandır. Bu alanda takımlara bir masa, 2-4 sandalye, elektrik prizi ve çalışmalarını sergileyebilecekleri bir stand duvarı verilecektir. Öğrencilerin çalışmaları ile ilgili posterleri, fotoğrafları paylaşabilecekleri duvarlarını renk renk göreceğimize eminiz. Unutmayın, jürilerin takımınızı ve çalışmalarınızı tanıması için posterleriniz çok önemli bir araç.

Tribün, tüm misafirlerimizin maçları izleyebileceği, takımlarını destekleyebileceği alandır. Takım üyesi öğrencilerimiz de bu alanı kullanabilir ancak onlar için hazırladığımız Sosyal Alan, çok daha keyifli ve eğlenceli bir ortam olacak.

Sosyal Alan, gün boyu devam edecek eğlence ile sosyal alan tüm öğrencilerimize açık. Dinlenirken eğlenebilecekleri, yeni arkadaşlar edinebilecekleri sosyal alanda takım posterleri için fon kartonları ve boyalar da onları bekliyor olacak. Sosyal alanda hatıra duvarına bir şeyler yazmayı unutmayın.

Robot Inspection

Yarışma alanına geldik, kaydımızı yaptık, pitimize geçtik. Kısa bir süre içinde yarışma takvimleri açıklanacak. İlk maç sizin maçınız olabilir. Maça çıkmadan önce yapmanız gereken bir son bir şey var. Robotunuzun maça çıkması için inspection masasına gitmeniz ve robotunuzun yarışma kurallarına uygun olduğuna dair onay almanız gerekmektedir. Inspection’dan geçmeyen robotların maça çıkması mümkün olmayacaktır.

Sıralama Maçları

Takımlar güne sıralama maçları ile başlayacaklar. Her takım, Takım Çalışması maçları için 6-10 arası maç yapacak ve bu maçlarda aldıkları puana göre Final Turu’na yükselecektir. Sıralama maçları için listeyi takip etmeniz ve maç sıranız geldiğinde sırada olmanız beklenmektedir. Sahaya gelmeyen takım ilgili maçtan diskalifiye edilecektir. Lütfen yarışma sıranız gelmeden önce sıraya girerek gönüllülerimize yardımcı olun.

Robot Becerileri Maçları

Turnuvalarda Robot Becerileri maçları için ayrı bir saha bulunmaktadır. Robot Becerileri maçları için özel bir liste yayınlanmamakta, takımları sahanın uygunluğuna göre sıraya girerek denemelerini yapmaktadır. Unutmayın, Sürücü Becerileri ve Programlama Becerileri için üçer tane deneme hakkınız var. Detaylar için kural kitabını inceleyiniz.

Final Maçları

Sıralama Maçları sonuçlandıktan sonra takımlar kısa bir mola yapacak ve o sırada Final Turları için listeler açıklanacak. Sıralamada ilk 16’ya giren takım büyük heyecan içinde final maçlarını yapacaklar. İşbirliği Beceri Maçları Kazananları bu final maçları ile belirlenecek.

Ödül Töreni

Takımlar gün boyu devam ettikleri mücadelerinin sonuna ulaştı. Bir robot takımı robot yapmayı hiç bir zaman bırakmaz ve en büyük ödül yıllarca devam edecek bu çalışmadır ancak bugün içinde gerçekleşen performansların bir kısmının karşılık bulacağı ödül töreninde büyük bir heyecan bizi bekliyor.

Gün sonunda katılım belgelerimizi, robot ve takım ödüllerimizi aldıktan sonra hep birlikte aile fotoğrafımızı çektirip ilk OFF-SEASON turnuvamızı çok güzel anılarla sonlandıracağız.

X